las-logo-web
  • Domov
  • Predstavitev & dejavnosti
    • Družinska rekreacija
    • Šola za starše
    • Preventivne delavnice
    • Strokovni posvet
    • Veter v laseh
    • MEPI
  • Članice
    • Članice – 2015 – 2018
    • Članice – 2019 – 2022
  • Kontakt
Logo-LAS-web

STATUS LAS

V letu 1992 je bil pripravljen Nacionalni program za preprečevanje zlorabe drog (ministrstvo za zdravje), ki je bil podlaga za nastanek Urada za droge, ta pa je leta 2004 oblikoval Resolucijo o nacionalnem programu na področju drog v RS (ReNPPD, Ur.i. RS, št. 28/2004).

LAS je definiran kot strokovno posvetovalno telo župana ali občinskega sveta.

Kot odgovor na izjemno širitev uporabe drog in zasvojenosti v RS v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja so se v lokalnih skupnostih začela ustanavaljati t.i. koordinacijska telesa za preprečevanje uporabe drog in zasvojenosti na lokalni ravni. Ti organi le od leta 1994 imenujejo LAS. Do konca leta 2004 je bilo na območju Slovenije evidentiranih že 50 takšnih skupin. Resolucija o nacionalnem programu na področju drog 2004-2009 pomembno vlogo namenja tudi LAS-om in razvoju modela celovitega skupnostnega medresorskega sodelovanja na lokalni ravni. Razvoj omenjenega modela spada celo med prednostne naloge v obdobju 2004-2005. V letu 2004 je Urad za droge pri Ministrstvu za zdravje RS v sodelovanju z vsemi LAS-i pristopil k pripravi akcijskega načrta na tem področju in pripravil vizijo razvoja LAS-ov v prihodnjih letih.

Programi

Naši programi uporabnikom nudijo izkušnje kakovostnega preživljanja prostega časa, učenje za ustvarjalno življenje, izgradnjo pozitivne samopodobe, ozaveščenost o škodljivosti uživanja drog in krepitev dejavnikov preprečevanja zasvojenosti. LAS Škofja Loka je v škofjeloškem prostoru dobro poznan po svojih preventivnih programih, ki omogočajo staršem in otrokom skupno preživljanje prostega časa, krepitev pozitivne samopodobe, spoznavanje načel dobrih vzgojnih pristopov ter učenje učinkovite komunikacije, pomembne za doseganje kakovostnih medosebnih odnosov.

1. DRUŽINSKA REKREACIJA
2. ŠOLA ZA STARŠE
3. PREVENTIVNE DELAVNICE
4. DEJAVNOSTI OB TEDNU DRUŽINE
5. STROKOVNI POSVET
6. VETER V LASEH
7. LOKALNI URAD MEPI

Komu so namenjeni preventivni programi?

Preventivni programi so namenjeni ozaveščanju otrok in mladostnikov, da se ti ne bi podali v katerokoli obliko zasvojenosti, kot tudi ozaveščanju staršev, da ima družina pomembno vlogo pri preprečevanju otrokovih težav. Otrokom, mladim in odraslim programi nudijo izkušnjo za kakovostno preživljanje prostega časa in učenje za ustvarjalno življenje.

Varovalni dejavniki: ozaveščanje mladih o škodljivosti uživanja drog, pomoč mladim, da izgradijo pozitivno samopodobo, učenje mladih za koristno preživljanje prostega časa, čustvena opora staršem, ozaveščanje staršev o tem, kako pomembna je, da vedo, s čim se v prostem času ukvarja njihov otrok. Družina, ki jo LAS vključuje v večino svojih projektov, ima temeljito vlogo pri vzgoji zdrave, stabilne in ubrane osebnosti. Otroci lažje rešujejo probleme ter sprejemajo odločitve in odgovornosti v družinah, kjer prevladujejo zdravi odnosi in kjer starši znajo podpreti otroka, kadar to potrebuje. Otroci, ki živijo v takih družinah, lažje odklonijo drogo, brez bojazni, da v vrstniški skupini ne bodo sprejeti.

Koristne povezave:

Občina Škofja Loka

Center za socialno delo Škofja Loka

Vrtec Škofja Loka

OŠ Škofja Loka Mesto

OŠ Ivana Groharja

OŠ Cvetka Golarja

Gimnazija Škofja Loka

Nacionalni inštitut za javno zdravja

Športna unija Slovenije

Veter v laseh

Projektno učenje za mlajše odrasle – PUM-O

Mladinski dnevni center BLOK

Dnevni center za otroke in mladostnike DC OM

Zavod MEPI

Zdravstveni dom Škofja Loka

Policijska postaja Škofja Loka

Center za zdravljenje odvisnosti od drog – OZG

Center za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog – UPK Ljubljana

Center za preprečevanje odvisnosti – NIJZ

Zdravljenje odvisnosti – Zdravstveni dom Nova Goric

LAS za preprečevanje zasvojenosti Škofja Loka