Pridružili smo se programu »Preventivna platforma«, ki ga je izvaja Inštitut za raziskave in razvoj »Utrip«, in je do oktobra 2022 sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.
Namen programa bo izgradnja lokalnega preventivnega sistema in sicer v partnerstvu z lokalnimi skupnostmi: Škofja Loka, Radlje ob Dravi, Borovnica, Ankaran, Tolmin in Krško. Vlaganje v skupnostni pristop v preventivi spada namreč med prioritete na evropski ravni.
Različne lokalne skupnosti (občine) imamo različne potrebe za izvajanje preventivnih programov. Ker se želimo uspešno, trajnostno naravnano in dolgoročno lotiti izgradnje lokalnega preventivnega sistema, bomo najprej raziskali lokalne potrebe in preverili obstoječe kapacitete. Brez tega bi lahko veliko časa potrošili za vprašanja in aktivnosti, ki so za naše občane manj relevantna, z vidika razpoložljivega kadra, znanja ali veščin neizvedljiva ali pa jih katera od organizacij že zelo uspešno izvaja.
Delo bo potekalo na dva načina:
- s prenašanjem uveljavljenih in preverjenih modelov od drugod (od modela vzamemo tisto, kar je v njem najboljše in kar naša občina dejansko potrebuje).
- s podporo že obstoječih kakovostnih programov, ki jim bomo z vključitvijo v preventivni sistem zagotovili trajnost in podporo.
Izobraževanje in usposabljanje preko Inštituta Utrip bo pripomoglo, da bomo znali pripraviti dobro oceno stanja, potreb in resursov, razviti akcijski načrt, določiti finančne okvirje, izvedbene roke, nosilce in izvajalce programov in aktivnosti, določiti kriterije, izbrati in izvajati primerne preventivne programe ter jih na koncu tudi ovrednotiti. Le vse to lahko privede do učinkovitega preventivnega sistema, s katerim bomo zadovoljni vsi.
V Sloveniji že od zgodnjih 90. let prejšnjega stoletja razvijamo t. i. model lokalnih akcijskih skupin (LAS). Škofjeloški LAS za preprečevanje zasvojenosti ima dober koncept povezovanja z lokalno skupnostjo in usklajevanjem preventivnih aktivnosti. Zavedamo se, da so nekateri pristopi, ki so se uporabljali v preteklosti (predavanja policistov in kriminalistov na temo zasvojenosti in trgovanja z drogami v lokalnem okolju, zastraševanje otrok in mladostnikov pred drogami, pričevanja nekdanjih zasvojencev, masovne »preventivne« prireditve za več sto učencev in njihove starše ter nestrukturirane delavnice), neučinkovite ali celo škodljive.
Zato želimo v prihodnjih letih postaviti kakovostne temelje za razvoj trajnostno naravnanega preventivnega sistema, trdno umestiti nekatere dobre prakse v naše okolje, zlasti v šole in družine, ter ključne lokalne deležnike usposobiti, da bodo v prihodnje lahko sami kreatorji kakovostne preventive.
Napredek boste lahko spremljali na naši spletni strani.