Peter Topić
Zasvojenost s seksualnostjo v digitalni dobi
Zasvojenosti v digitalni dobi dobivajo nove obraze in oblike. Ena od bolj problematičnih je zasvojenost s seksualnostjo, ki kljub svoji razširjenosti ostaja tabu tema, saj vzbuja sram in nelagodje. Vendar je pomembno, da o tem govorimo, saj nas lahko ustrezno znanje ščiti pred dvomi, nepotrebnim strahom in nekritično rabo medijev.
LAS za preprečevanje zasvojenosti Škofja Loka je podprl prizadevanja skavtskega stega Škofja Loka pri skrbi za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter z organizacijo predavanja o perečih vsebinah na spletu in njihove pretirane (zlo)rabe o tem osveščal tudi starše mladostnikov.
Peter Topić
je diplomiral na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani. Po sedmih letih izobraževanja iz Transakcijske analize pri dr. Zoranu Milivojeviću si je na Psihopolis inštitutu pridobil naziv TAP (Transactional Analyst – Psychotherapist). Specialistični študij je nadaljeval na mednarodnem inštitutu IITAP (International Institute for Trauma and Addiction Professionals), pri svetovno priznanem strokovnjaku na področju zasvojenosti s seksualnostjo dr. Patricku J. Carnesu, in sicer v Londonu in ZDA. Leta 2011 je zaključil specialistični študij v ZDA in s tem postal prvi Slovenec in peti Evropejec, ki je pridobil naziv CSAT (Certified Sex Addiction Therapist).
Je avtor knjige Zasvojenost s seksualnostjo v digitalni dobi: priročnik za strokovnjake, zasvojene in njihove družinske člane, ki je izšla novembra 2015. Prevedel je še knjigo o seksualni zasvojenosti dr. Patricka J. Carnesa Ne recite temu ljubezen, za slovensko izdajo naslednje Carnesove knjige V Senci interneta pa je prispeval obširno spremno besedo. Spremno besedo je napisal tudi za slovensko izdajo knjige dr. Kennetha M. Adamsa Po tihem zapeljani in za srbsko izdajo Carnesove knjige Izlazak iz senke zavisnih od seksa.
Leta 2004 je ustanovil prvo terapevtsko skupino za pomoč zasvojenim s seksualnostjo, ki jo vodi še danes. Tri leta je delal kot svetovalec pri zaupnem telefonu za klic v duševni stiski in zaključil izobraževanje po Rogersovi metodi nedirektivnega svetovanja. Usposobil se je tudi za izobraževanje prostovoljcev za delo pri telefonu za klic v duševni stiski. V letih od 2008 do 2013 je na Nacionalnem inštitutu za psihoterapijo vodil Center za psihoterapijo in psihosocialno pomoč v Ljubljani.
Je ustanovitelj in direktor Inštituta za zasvojenosti in travme, kjer od leta 2012 vodi skupino za pomoč zasvojenim in opravlja svetovanja ter terapevtsko delo za posameznike, pare in družine.