Predavateljica: Bojana Košnik, 17. 10. 2013 ob 18.15 na Gimnaziji Škofja Loka;
Čeprav nekateri nepremišljeno trdijo, da lahko vljudnostna pravila in knjige o lepem vedenju kot staro kramo zmečemo v smeti, praksa vsak dan na vseh področjih našega življenja dokazuje, da ljudje potrebujemo določena pravila vedenja, pravila igre v odnosu s partnerjem, z otroki, s kolegi, na delovnem mestu in s poslovnimi partnerji, strankami.
Pravila lepega vedenja so obstajala in bodo tudi v prihodnosti, seveda pa so odraz določenega časa, razmerij moči ter oblasti in socialne strukture.
Sodobna pravila so izoblikovana v tej smeri, da nam pomagajo pri povezovanju, da krepijo medsebojno razumevanje, strpnost, obzirnost do drugih in drugačnosti, spodbujajo nas k pripravljenosti, da pomagamo drug drugemu, vedno manj nas utesnjujejo, upoštevajo tudi generacijske razlike, so sprejemljiva, hkrati pa niso dogmatična.
Prav je, da jih dobro poznamo, saj nam omogočajo, da se bomo bolj samozavestno in odločno znašli v različnih poslovnih situacijah, to pa lahko pripomore k še boljšemu poslovnemu uspehu in večji odličnosti.
Bojana Košnik
je univerzitetna diplomirana geografinja in profesorica zgodovine.
Poklicna pot jo je peljala od Ministrstva za zunanje zadeve, kjer je bila namestnica vodje diplomatskega protokola ter vršilka dolžnosti vodje diplomatskega protokola, do Službe Vlade RS za evropske zadeve, kjer je delala kot vodja protokola. Kot direktorica za protokol, gostinstvo in turizem (svetovalka vlade) je bila zaposlena tudi v Servisu za protokolarne storitve Brdo.
Do leta 2002 je bila vodja protokola mesta Ljubljana v kabinetu županje.
Podobno delo je do leta 2005 opravljala tudi na Ministrstvu za obrambo RS.
Sedaj ima svoje podjetje Bonton, d. o. o. (podjetje za svetovanje, izobraževanje, v sklopu katerega deluje tudi šola poslovnega in diplomatskega protokola). Izvaja samostojna predavanja in delavnice o diplomatskem in poslovnem protokolu ter o kulturi vedenja na splošno. Predava tudi na Visoki šoli za gostinstvo in turizem Bled. Objavila je številne strokovne članke, leta 2007 je izdala knjigo 24 ur poslovnega bontona, ponatis je izšel leta 2011.